Noworodek wciąż wykonuje niektóre odruchy, w tym ssanie, połykanie i poszukiwanie mleka. Zaczyna również chwytać przedmioty i stawiać kroki jedną nogą przed drugą na płaskiej powierzchni. Oczy Twojego noworodka nadal będą obrzmiałe i spuchnięte, ale rozwija się u niego lepsza koordynacja. Do drugiego miesiąca zaczną rozpoznawać znajome przedmioty i dźwięki na odległość.

Pierwszy miesiąc jest najbardziej kluczowy dla tworzenia więzi. Kiedy przytulasz dziecko, pomaga to w rozwoju jego mózgu. Niemowlęta płaczą, gdy są głodne, więc patrz im w oczy i uśmiechaj się. Dzieci dobrze reagują na czułość, robiąc mimikę twarzy i wydając odgłosy gmerania. W tym miesiącu dzieci są już w stanie rozpoznać swoje własne twarze i mogą się do Ciebie uśmiechać. W tym czasie nauczą się również kontrolować swoje ruchy i mimikę twarzy.

Rozwijają się mięśnie szyi dziecka. Są na tyle silne, że potrafią podnieść główkę podczas zabawy na brzuszku i przekręcić ją z boku na bok. Do jednego miesiąca, Twoje dziecko zyskało około dwóch funtów masy ciała. To prawie jedna czwarta całkowitej wagi noworodka. To normalne, że dziecko rośnie bardzo powoli na początku, ale będą czasy, kiedy skoki wzrostu są nieuniknione.

Nowi rodzice mogą nie wiedzieć, czego się spodziewać podczas spotkania z noworodkiem. Te pierwsze tygodnie są najbardziej krytyczne, ponieważ noworodek nie jest obrazem-perfekcyjnym, kiedy wychodzi z łona. Dzieci potrzebują tygodni, aby się rozwinąć, więc pierwsze kilka tygodni może być trochę przytłaczające. Pamiętaj, że Twoje nowe dziecko będzie potrzebowało Twojej pełnej uwagi, a Ty będziesz musiała oszczędzać energię w tym czasie.

Podczas pierwszego miesiąca rozwoju dziecka, zauważysz również pierwsze oznaki trądziku dziecięcego. Krostki są wynikiem działania hormonów przechodzących przez łożysko, które stymulują gruczoły olejowe. Aby uniknąć trądziku niemowlęcego, trzymaj pod głową dziecka czysty koc do karmienia, kiedy tylko się obudzi, myj twarz delikatnym mydłem i zaplanuj szczepienia.

Noworodek powinien jeść osiem do dwunastu razy dziennie. Dzieci karmione butelką muszą być karmione sześć do ośmiu razy dziennie. Karmienie ich na żądanie i przy użyciu butelki jest równie ważne. W ciągu pierwszych kilku tygodni spodziewaj się wielu brudnych pieluch. Pierwsze kupy niemowląt są zazwyczaj czarne, lepkie, ze smółką. Możesz nawet zobaczyć, jak twój noworodek marudzi, jeśli jest głodny.

Podobne tematy