Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym dlugoscmaznaczenie.pl

Jeśli spodziewasz się dziecka, pewnie zastanawiałaś się: Jak dziecko rozwija się z miesiąca na miesiąc? Odpowiedź jest prosta: od momentu poczęcia do ósmego tygodnia ciąży, ciało Twojego dziecka jest embrionem. W trzecim miesiącu ciąży zaczynają się kształtować serce, płuca i większość układu rozrodczego Twojego dziecka. Jego mózg i rdzeń kręgowy również zaczynają się rozwijać, a kości, skóra i mięśnie jego lub jej ciała zaczynają się formować.

Na tym etapie, głowa jest około połowy wielkości matki. Skóra jest prawie przezroczysta, a płód ma swoje pierwsze ruchy. Płuca i dolne drogi oddechowe zaczynają się formować. Rozwija się teraz mózg, a dziecko ma układ nerwowy, który jest w stanie kontrolować niektóre części ciała. Matka może nawet zauważyć trzepotanie w podbrzuszu.

W dziewiątym miesiącu Twoje dziecko rośnie o funt tygodniowo. Rośnie mięśnie, rozwijają się płuca i dodaje zapasy tłuszczu. Dziecko zacznie też częściej kopać i będzie mogło widzieć. W czterdziestym drugim tygodniu Twoje dziecko będzie miało wielkość małej dyni. Powinnaś mieć pojęcie, ile kilogramów będzie ważyć Twoje dziecko w tym czasie. Jeśli spodziewasz się dziecka, pamiętaj, aby sprawdzić z lekarzem, aby upewnić się, że Twoje dziecko nadal rośnie prawidłowo.

Do końca tego miesiąca oczy Twojego dziecka będą się otwierać i zamykać. On lub ona może reagować na twój głos i głośne dźwięki. Jego lub jej płuca są w pełni ukształtowane. Może również zacząć reagować na swoje imię. W tym miesiącu Twoje dziecko będzie miało 12 cali długości i będzie ważyło blisko dwa funty. Kiedy Twoje dziecko skończy sześć miesięcy, możesz spróbować wprowadzić dla niego lub niej jednoskładnikowe pokarmy przecierowe.

Płód ma około 1/4 cala długości pod koniec szóstego tygodnia ciąży. Rysy twarzy nadal się rozwijają. Ucho zaczyna się jako fałd skóry na boku głowy. Inne obszary ciała, takie jak nogi i ręce, również zaczynają się rozwijać. Nerwy w oczach i uszach zaczynają się już formować. Cewka nerwowa jest dobrze uformowana, a przewód pokarmowy zaczął się formować. Kości zastępują chrząstki, a bicie serca jest wykrywane przez około sześć tygodni.

Powinnaś pamiętać, że każde dziecko będzie rozwijać się w swoim własnym tempie. Jednak niektóre znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na problemy rozwojowe lub kwestie medyczne. Zawsze szukaj porady u pediatry, jeśli zauważysz u swojego dziecka coś nietypowego lub odbiegającego od normy. Im szybciej zwrócisz się o pomoc, tym lepiej. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma jakieś schorzenie, będziesz lepiej przygotowany. Zacznij więc przygotowywać się na kolejne miesiące rozwoju swojego dziecka.

Podobne tematy