Prezentowany materiał jest efektem współpracy z superrodzice.pl

Jeśli planujesz zostać rodzicem, być może zastanawiasz się: jak długo rozwija się noworodek? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że dzieci mogą się rozwijać i uczyć wielu nowych rzeczy od momentu narodzin. Poniżej wymieniono niektóre z głównych kamieni milowych, których powinieneś oczekiwać od swojego nowego dziecka. Rozwijanie poczucia humoru jest również istotne dla wczesnego rozwoju Twojego dziecka. Dzieci w tym wieku lubią bawić się zabawkami i mogą być bardziej skłonne do robienia bałaganu niż twoje normalne maluchy!

Do siódmego do ósmego tygodnia życia, noworodki widzą twarze i poruszają głową, a także potrafią odróżnić czarne i białe przedmioty od tych, które są kolorowe. W tym czasie mogą również usłyszeć i rozpoznać znajome dźwięki na odległość. W wieku dwóch lub trzech miesięcy są w stanie odróżnić dźwięki i ruchy innych osób. Mogą reagować na Twój głos i odwracać się w Twoją stronę, co jest oznaką ich szczęścia i zadowolenia.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia niemowlęta zaczynają rozpoznawać jasne światło, kolory podstawowe i wzory. Ich oczy poruszają się unisono do sześciu tygodni. Zaczynają również rozpoznawać przedmioty w swoim otoczeniu. W wieku ośmiu tygodni dzieci potrafią podnieść głowę leżąc na plecach i kopać nogami. Do trzeciego miesiąca uczą się trzymać głowę, a nawet podnosić pięści i machać nimi w kierunku czegoś, co uznają za pocieszające.

Po urodzeniu dzieci zaczynają widzieć i słyszeć, a ich wzrok poprawia się przez pierwszy rok. Większość dzieci rodzi się ze zdrowymi oczami, ale czasami mogą wystąpić problemy z oczami. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zadzwoń do dostawcy usług zdrowotnych dziecka do oceny medycznej. Następnie, rodzice mogą pomóc dziecku w rozwoju wzroku. Kiedy dziecko zaczyna mówić, można porozmawiać z dostawcą opieki zdrowotnej dziecka o sposobach promowania tego rozwoju i uniknąć wszelkich problemów.

Oprócz rozwoju ich zdolności fizycznych, niemowlęta rozwijają również swoje umiejętności poznawcze i społeczne. Podczas gdy noworodki nie mogą zrozumieć twoich słów, mogą rozpoznać twój głos. Ta znajomość pomaga dziecku dostosować się do nieznanego środowiska i pomaga położyć fundament pod rozwój języka. Rozwój języka i mowy jest niezbędny, a niemowlęta, które mają powolny, muzyczny styl mówienia, będą miały większe szanse na szybsze przyswajanie języka.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko będzie miało dużo stymulacji wzrokowej. Do wieku dwóch miesięcy trudno jest rozróżnić odległość między dwoma celami, ale w tym wieku oczy dziecka zaczną współpracować i tworzyć trójwymiarowy obraz świata. Po tych miesiącach wzrok dziecka poprawi się i zacznie ono uczyć się używać swoich rąk i stóp razem.

W wieku około 9 miesięcy noworodek powinien zacząć podciągać się do pozycji stojącej. Do 10 miesiąca, dzieci powinny nauczyć się chwytać przedmioty palcem wskazującym i kciukiem. Do dwunastu miesięcy będą prawdopodobnie raczkować. Chociaż wczesne chodzenie może być popularnym wyborem, rodzice powinni zachęcać do raczkowania zamiast prób przedwczesnego chodzenia, ponieważ rozwój ten sprzyja koordynacji oko-ręka. Do drugiego roku życia dziecko powinno być w stanie ocenić odległości i rzucać przedmioty z pewną precyzją. Powinno również mieć dobrą percepcję głębi i koordynację oko-ręka.

Podobne tematy