Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu polkadotbaby.pl

Kiedy dziecko powinno wypowiedzieć swoje pierwsze słowa? Większość dzieci wypowiada swoje pierwsze słowa około 12 miesiąca życia. Słowa te to zazwyczaj konkrety, pozdrowienia lub proste, jednoetapowe instrukcje. Jednakże Twoje dziecko może już znać o wiele więcej słów niż jest w stanie powiedzieć. Należy pamiętać, że będzie ono potrzebowało jeszcze trochę pomocy w wyrażaniu siebie. Poniżej wymieniono kilka oznak, że Twoje dziecko jest gotowe do nauki słów.

W wieku sześciu miesięcy większość niemowląt potrafi powiedzieć trzy do pięciu słów. Mogą one gaworzyć lub próbować naśladować słowa wypowiadane przez dorosłych. Ich słowa zmienią swój ton i zaczną brzmieć bardziej jak prawdziwa mowa. Pierwsze słowa, które dzieci zazwyczaj mówią to „mama”, „dada” i „dada.”

Termin, kiedy dziecko mówi swoje pierwsze słowa będzie się różnić od dziecka do dziecka. Dzieci zaczynają mówić kilka słów około pierwszych urodzin, i będzie stopniowo rozszerzać swoje słownictwo. Do drugiego roku życia, mogą powiedzieć dwa lub trzy słowa i być w stanie utworzyć zdanie. W środowisku dwujęzycznym oboje rodzice będą rozwijać kamienie milowe języka w tym samym czasie. W ten sposób ich dzieci zaczną wyrażać siebie i rozumieć więcej języka.

Choć większość dzieci zaczyna używać słów około dwunastu miesięcy, kilkoro dzieci może w ogóle nie mówić. Jeśli Twoje dziecko jest opóźnione w stosunku do oczekiwanego harmonogramu, bądź cierpliwy. Twój lekarz może zalecić, abyś zabrał dziecko do patologa mowy w celu oceny. Mówienie do dziecka często i nazywanie rzeczy, które widzi, zachęci go do ćwiczenia języka. Jeśli nie mówi przed 12 miesięcy, może być czas, aby rozpocząć program terapii mowy.

Choć może to być trudne, aby uzyskać dziecko do nauki nowych słów w tym wczesnym wieku, istnieje wiele sposobów, aby pomóc mu zacząć na właściwej drodze. Rodzice mogą pomóc swoim dzieciom nauczyć się ich imion poprzez włączenie wizualnych wskazówek do ich codziennego życia. Na przykład, wskazuj na przedmioty podczas rozmowy z nimi i używaj konkretnych nazw dla ludzi. Łącząc imiona z twarzami, dzieci łatwiej się uczą. W ten sposób można nauczyć dzieci rozpoznawania twarzy i kojarzenia ich ze znanymi przedmiotami.

Najwcześniejsze słowa, których dziecko może używać, to mumia, papa, dada i baba. Dźwięk m jest najłatwiejszy do wytworzenia dla niemowląt, więc te słowa zazwyczaj są wypowiadane jako pierwsze. Kolejna jest głoska baba, a następnie g, p i d. W wieku od sześciu do dziewięciu miesięcy, dźwięki m są już obecne w ich gaworzeniu. Prawie każdy język wymyślił słowo dla rodziców.

Kiedy dziecko powinno wypowiedzieć swoje pierwsze słowa? Rodzice mogą skonsultować się ze swoim pediatrą, aby uzyskać więcej informacji. Wiek rozwoju mowy może się drastycznie różnić w zależności od dziecka. Niemowlęta potrzebują czasu, aby poznać znaczenie słów i rozwinąć umiejętności ich wypowiadania. Najlepiej poczekać, aż dziecko skończy sześć miesięcy, zanim zacznie interpretować gaworzenie jako słowa. Jeśli do tego wieku dziecko nie wypowiedziało pierwszych słów, prawdopodobnie będą to słowa niewerbalne, pozbawione znaczenia.

Podobne tematy