Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem poradnikdziecko.pl

Prawdopodobnie zastanawiasz się, co może jeść 6-miesięczne dziecko wcześniej, a ważne jest, aby znać prawidłową ilość jedzenia, które może jeść Twoje dziecko. Oto kilka informacji na temat najlepszych pokarmów, które można dać dziecku. Możesz dać dziecku puree lub puree owoce, i warzywa, takie jak zielona fasola, słodkie ziemniaki, butternut, i szpikulec. Możesz również podawać dziecku puree lub przecedzone mięso. Jednak, gdy zaczynasz podawać dziecku mięso, zawsze podawaj je w formie zmiksowanej lub w postaci puree. Zaleca się również ograniczenie ilości sosów i smażonych mięs, które podajesz dziecku.

Generalnie niemowlęta mogą zacząć jeść mleko pełne zamiast mleka matki. Należy pamiętać, że nie zaleca się podawania niemowlętom mleka niskotłuszczowego, dopóki nie ukończą dwóch lat, ponieważ bakterie znajdujące się w ustach dziecka mogą spowodować jego złą reakcję. Nie podawaj też dziecku niczego o wysokiej zawartości tłuszczu, dopóki nie będzie starsze, jak jogurt czy ser. Jeśli toleruje smak, możesz spróbować pokarmów z palca. Twoje dziecko da Ci znać, kiedy będzie na nie gotowe.

Ogólnie, niemowlęta powinny zacząć jeść miękkie jedzenie dwa do trzech razy dziennie. Mogą jeść dwie do trzech łyżek podczas posiłku, więc pamiętaj, aby zaoferować im małe ilości i poczekać kilka minut, aż będą gotowe na większą ilość. W wieku sześciu miesięcy podwoją swoją wagę urodzeniową. Zaczną również siadać z podparciem, a ich główki będą się odwracać, gdy będą pełne. Powinnaś również unikać podawania dziecku miodu lub innych słodzonych produktów, ponieważ mogą one zawierać bakterie, które mogą wywołać botulizm.

Możesz podawać dziecku wodę, ale najlepiej nie zastępować nią mleka. Jeśli możesz, spróbuj zamiast niej podawać dziecku 100% sok owocowy w otwartym kubku lub ze słomką. Sok nie jest tak wartościowy jak całe owoce, a zbyt duża ilość może powodować próchnicę zębów i zmniejszać apetyt. Soki, które są oznaczone jako soki owocowe, są całkowicie dopuszczalne, ale powinnaś ograniczyć je do czterech uncji dziennie.

Poza podawaniem dziecku różnych owoców i warzyw, dziecko powinno również zacząć jeść stałe pokarmy łyżką. Jest to ważna umiejętność do nauczenia się i powinna być wprowadzona, gdy Twoje dziecko jest gotowe do rozpoczęcia jedzenia. Poczekaj, aż usta otworzą się, aby umożliwić wejście łyżki. Karm je, gdy o to poprosi. Przestań je karmić, gdy zaczynają pokazywać oznaki, że są pełne.

Dziecko powinno zacząć jeść pokarmy stałe od szóstego miesiąca życia. Pokarmy, których należy unikać to te, które zawierają zbyt dużo cukru i zbyt dużo tłuszczu. Masło orzechowe, jajko, pszenica i mleko krowie są uważane za alergeny. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na te składniki, powinnaś ich całkowicie unikać. Jeśli jednak jesteś uczulona na którąkolwiek z tych rzeczy, powinnaś unikać podawania dziecku czegokolwiek, co zawiera te składniki.

Podobne tematy