Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z babybloom.pl

Jaką dietę stosować u rocznego dziecka? Pierwszy rok życia dziecka to czas stopniowego przechodzenia z pokarmu dla niemowląt na jedzenie stołowe. Istnieją trzy podstawowe składniki diety jednorocznego dziecka: owoce, węglowodany i białka. Pokarm dla niemowląt jest w porządku na początku, ale skup się na tym, aby jak najszybciej przejść do jedzenia ze stołu. Czy to łyżka czy widelec, utrzymuj kawałki jedzenia małe i czyste, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

Mleko i jogurt są świetnymi źródłami białka i wapnia, które są ważne dla rosnących zębów. Jedna szklanka pełnego mleka ma 39% dziennej wartości (DV) dla wapnia i osiem gramów białka. Do czasu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia preferowane jest mleko matki, jednak w porze posiłków można wprowadzić pełnotłuste mleko mleczne. Aby urozmaicić posiłki, wymieszaj jogurt z przecierem owocowym, aby stworzyć smaczną przekąskę.

Warzywa i owoce są wspaniałym pokarmem dla niemowląt. Staraj się przygotowywać różnorodne dania, które zawierają wszystkie trzy grupy pokarmów. Staraj się włączać trzy grupy pokarmowe do każdego posiłku. Na przykład, możesz podać dziecku miękko ugotowane mięso, takie jak kurczak lub indyk. Możesz również użyć soczewicy lub gotowanej fasoli i przygotować je w postaci placków. Pamiętaj też, że zaakceptowanie przez dziecko nowego pokarmu może zająć nawet osiem lub dziesięć razy.

Wszystkie owoce i warzywa są pomocne dla jednorocznego dziecka. Dla zrównoważonej diety, Twoje dziecko powinno dostać wystarczającą ilość ciemnozielonych i pomarańczowych warzyw. Te warzywa są doskonałym źródłem witaminy C, która pomaga organizmowi wchłaniać żelazo. Jako dodatkowy bonus, powinieneś zapewnić te pokarmy w każdym posiłku i czasie przekąsek. I podczas gdy jedzenie powinno być miękkie i mdłe, musi być na tyle pożywne, by cieszyć się nim Twój berbeć.

Toddlers są na ogół wybrednymi zjadaczami. Powinny mieć trzy posiłki i dwie lub trzy przekąski dziennie. Jednak należy również pamiętać, że maluchy podejmą do piętnastu prób, zanim zaakceptują nowe jedzenie. Nawet jeśli dziecko lubi dany pokarm, nie należy zmuszać go do jedzenia. W przeciwnym razie tylko wzmocnisz jej problem. Może to nawet spowodować, że twój maluch odmówi jedzenia go całkowicie.

While vegan and vegetarian diets are not strictly a bad idea for your child, it’s advisable to include some meat products as well. Jednak jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło silne, diety wegetariańskie lub wegańskie są zarówno odpowiednie. Upewnij się jednak, że podajesz jej odpowiednie ilości białka, żelaza i witaminy B12, aby zapewnić jej zdrowie i prawidłowy rozwój. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mogą jeść prawie wszystko w tym wieku, ale będą potrzebować trochę tłuszczu i białka dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Mleko jest podstawowym pokarmem w diecie malucha. Jest bogatym źródłem wapnia i witaminy D, która pomaga budować silne kości. Pamiętaj jednak, że mleko krowie ma niską zawartość żelaza i może obniżać poziom energii dziecka. Z kolei mleko matki jest lekkostrawne i dobrze przyswajalne przez malucha. Generalnie pierwsze miesiące życia dziecka poświęcone są na spożywanie mleka pełnotłustego lub o obniżonej zawartości tłuszczu.

Podobne tematy