Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z wyprawiaki.pl

Kiedy po raz pierwszy rozważasz przejście dziecka na dietę, powinieneś pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Po pierwsze, pamiętaj, że dzieci podejmują 15 prób, zanim zaakceptują nowe jedzenie. Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Może ono nie być głodne lub po prostu nie lubi pewnych pokarmów. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko jest na diecie czy nie, zadzwoń pod numer 8-1-1, aby porozmawiać z zarejestrowanym dietetykiem.

Dla dobrze zbilansowanej diety, jednoroczniaki powinny jeść wszystkie rodzaje owoców i warzyw, w tym ciemnozielone wege. Wspólne pomarańczowe i ciemnozielone warzywa powinny być podawane w miękkiej lub gotowanej formie. Włączenie porcji owoców i warzyw w każdym posiłku i przekąsce jest również ważne, ponieważ zawierają one witaminę C, która pomaga dzieciom wchłaniać żelazo. Jeśli Twoje dziecko spożywa dobrze zbilansowaną dietę, możesz wprowadzić półtłuste mleko po ukończeniu przez nie dwóch lat. Odtłuszczone mleko nie jest zalecane dla niemowląt poniżej jednego.

Mleko i jogurt są również świetnymi źródłami białka dla małych dzieci. Mleko, na przykład, ma 39% dziennej zalecanej wartości (DV) dla wapnia i 8 gramów białka na szklankę. Mleko matki jest nadal najlepszym wyborem dla Twojego dziecka, dopóki nie ukończy dwóch lat. Następnie można wprowadzić pełnotłuste mleko mleczne w porze posiłków. Jogurt może być dodawany do posiłków, aby zaspokoić słodki ząb dziecka.

Oprócz owoców i warzyw należy włączyć do diety dziecka pokarmy zbożowe. Pokarmy zbożowe, takie jak makaron, chleb, kluski i płatki śniadaniowe, dostarczają energii, a warzywa o wysokiej zawartości błonnika zapewniają dodatkowe odżywianie. Należy również upewnić się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość białka i żelaza. Jeśli Twoje dziecko ma cukrzycę, może skorzystać z diety bogatej w błonnik i pokarmy o niskiej zawartości sodu.

Owoce i warzywa to świetne przekąski dla maluchów. Spróbuj wprowadzić nowe owoce i warzywa stopniowo. Unikaj narażania dziecka na duże kawałki owoców, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zadławieniem. Zamiast tego pokrój owoce na połówki lub ćwiartki przed podaniem ich dziecku. Co najważniejsze, nowe pokarmy muszą być wprowadzone sześć do 15 razy, zanim zostaną zaakceptowane, a nawet połknięte przez dziecko.

Mózg u dziecka wciąż się rozwija, więc nie możesz zacząć go lub jej na ścisłej diecie, ale możesz zacząć małe i upoważnić malucha do wyboru pożywnych pokarmów do swoich posiłków. Spróbuj wprowadzać nowe warzywa i owoce każdego dnia, zastępując słodkie batoniki owocowe świeżymi lub puszkowanymi owocami. I oczywiście nie zapominaj o mleku i serze! Będziesz zaskoczona, jak łatwo Twoje dziecko zaakceptuje te zdrowe zmiany w swojej diecie.

Choć mleko matki jest korzystne dla Twojego dziecka, mleko krowie ma niski poziom żelaza. Niedobór żelaza w organizmie dziecka może zagrozić jego poziomowi energii. Mleko matki zawiera wysokie stężenie żelaza, które jest lepiej przyswajane przez organizm. Większość maluchów zaczyna od pełnotłustych produktów mlecznych. Jednak jeśli w rodzinie występuje otyłość, wysoki poziom cholesterolu lub problemy z sercem, dziecko może wymagać mleka o obniżonej zawartości tłuszczu. W takich przypadkach możesz zaoferować maluchowi niesłodzone napoje sojowe, które zawierają wapń. Dostępne są pewne alternatywy, ale Twój pediatra zaleci Ci użycie jednej z tych opcji.

Podobne tematy