Jeśli szukałaś wskazówek, jak prawidłowo układać dziecko na brzuchu, to dobrze trafiłaś. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

Zacznij od krótkich sesji na brzuszku i stopniowo zwiększaj czas. Zacznij od robienia brzuszków po zmianie pieluchy i zwiększaj długość czasu każdego dnia. Jeśli dziecko to polubi, rób to co najmniej dwa razy dziennie. Nie musisz inwestować w wymyślną podkładkę do brzuszków. Wystarczy dywan. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje Twojej uwagi, gdy jest na brzuszku.

Po pierwsze, warto pamiętać, że niemowlęta nie powinny spać na brzuszku przez pierwszy rok swojego życia. Wciąż rozwijają swoje umiejętności motoryczne i nie potrafią przewrócić się w tej pozycji, więc pilnowanie ich jest niezbędne. Powinnaś również przestawić dziecko na plecy podczas drzemki, ponieważ stwarza to ryzyko SIDS. Wreszcie, nie należy kłaść dziecka na brzuchu na dłużej niż kilka minut.

Kładąc dziecko na brzuszku, upewnij się, że znajduje się ono na twardej powierzchni z niskim krzesełkiem lub kocem. Dobrym pomysłem jest również położenie koca na podłodze. Koc może zapobiec staczaniu się dziecka z podłogi. Pamiętaj, że łóżko jest bardziej płaskie niż podłoga, więc potrzebny jest dodatkowy nadzór. Następnie, gdy dziecko przyzwyczai się do pozycji, możesz spróbować na łóżku.

Wreszcie, spróbuj czasu brzuszkowego po zmianie pieluchy lub po drzemce. Ważne jest, aby poznać osobowość dziecka przed podjęciem próby tego zadania. Niektóre dzieci mogą nie tolerować go w ogóle. Zrób wszystko, aby dostosować się do potrzeb dziecka i nie przejmuj się, jeśli nie spełnisz tych wytycznych. Pamiętaj o robieniu przerw, jeśli dziecko odmawia pozostania na brzuszku przez dłużej niż kilka minut.

Na koniec pamiętaj, że układanie dziecka na brzuchu pomoże mu rozwinąć siłę górnych partii ciała. W ciągu pierwszego roku, kręgosłup dziecka jest idealną pozycją do spania. Ważne jest, aby unikać układania dziecka na brzuchu, gdy jest ono obudzone, ponieważ spanie na brzuszku zwiększa ryzyko SIDS. Jednak nie jest rozsądne, aby umieścić dziecko na brzuchu, gdy jest zbyt młode, aby przewrócić się na własną rękę.

Poza tym, że jest to doskonały sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem, czas brzuszka jest świetnym sposobem na relaks i naukę niemowlęcia. Aby pomóc mu się zrelaksować, spróbuj umieścić go w pozycji leżącej pod kątem 45 stopni i nawiązać kontakt wzrokowy. Gdy dziecko jest wygodne, możesz następnie powoli przenieść go z powrotem na plecy. Stosując się do tych wskazówek, Twoje dziecko zacznie cieszyć się czasem brzuszka z Tobą!

Jeśli Twoje dziecko nie może spać na plecach, powinno być umieszczone w swoim łóżeczku na plecach lub na brzuchu. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko w ogóle nie śpi na brzuchu, skontaktuj się z pediatrą, który pomoże Ci ustalić najlepszą dla niego pozycję. Zmiana pozycji snu dziecka pomaga zapobiegać zbieraniu się plwocin i zadławieniu.

Podobne tematy