Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z babyguard.pl

Będąc w ciąży, możesz zastanawiać się, jak opiekować się dzieckiem w brzuchu mamy. Na szczęście istnieje kilka wskazówek dla nowych rodziców, które pomogą Ci poradzić sobie z tym nowym, ekscytującym etapem życia. Czytaj dalej, aby poznać pomocne wskazówki i praktyczne porady. Pamiętaj o tych wskazówkach, a Twoje dziecko wkrótce będzie gotowe na spotkanie ze światem! Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o tym, czego chcesz dla swojego nowego przybycia.

Po pierwsze, pamiętaj, że dziecko wewnątrz twojego brzucha będzie pachniało łonem. Nie wycieraj tego zapachu, który pomoże dziecku przyzwyczaić się do nowego środowiska i uspokoić. Jeśli dziecko nie rozpoznaje zapachu, puść mu kołysankę lub posłuchaj kojącej muzyki. Dziecku będzie łatwiej zadomowić się na świecie, gdy brzuch matki będzie pełen miłości.

W pierwszym trymestrze możesz spróbować kąpieli z gąbką. W tym czasie skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, więc nie musisz się martwić o jej codzienne mycie. Jednak kiedy myjesz dziecko, upewnij się, że delikatnie wycierasz fałdy na szyi i pachy. Ciasne pieluchy spowodują, że dziecko będzie łatwiej oddawało gazy.

Prowadź dziennik rozwoju dziecka. Zapisz wszystko, co wydaje się interesujące, od zabawnych rzeczy do aktualizacji medycznych. Pamiętaj, że twoje rosnące dziecko będzie w stanie wyczuć cię, gdy go dotkniesz. Pod koniec drugiego trymestru dziecko może nawet zacząć odczuwać dotyk swojego ojca. Twój partner może również odegrać ważną rolę w utrzymaniu dziecka w komfortowym środowisku.

W tym czasie ważne jest, aby nowi rodzice unikali narażania dziecka na choroby. Ich układ odpornościowy jest niski przez pierwsze osiem tygodni. Jednak gdy Twoje dziecko stanie się starsze, może z łatwością zacząć odkrywać nowe miejsca. Spróbuj zabrać dziecko do specjalnych miejsc, a nawet na spacer po okolicy, aby poczuło się jak w nowym środowisku. Ale co najważniejsze, pozostań zdrowy i szczęśliwy!

Kikut pozostawiony przez pępowinę odpadnie od pępka. Może być bolesny, więc staraj się utrzymać go w jak największej czystości. Możesz użyć ściereczki do czyszczenia kikuta, ale upewnij się, że nie szorujesz go zbyt mocno. Niektóre dzieci mają pępek „outie”, podczas gdy inne mają pępek „innie”, który wygląda jak głębokie wgłębienie.

Kiedy trzymasz swojego noworodka, spróbuj do niego mówić. Niemowlęta słyszą dźwięki w wieku około 18 tygodni. Staraj się do nich mówić i spraw, by czuły się komfortowo z Twoim głosem. Nawet jeśli jest stłumiony, mogą rozpoznać Twój głos zanim się urodzą! Możesz czytać im lub śpiewać, aby nauczyć je brzmienia języka. Uszy dziecka rozwiną się tak, aby mogło słuchać Ciebie, kiedy mówisz i słyszeć swój własny głos.

Podobne tematy