Rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć sadzać dziecko. Jest to normalne pytanie, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim pozwolisz dziecku siedzieć samodzielnie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, kiedy zacząć sadzać dziecko. Następnie użyj tych wskazówek jako przewodnika podczas przygotowywania dziecka do samodzielnego siedzenia. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się korzyściami, jakie może przynieść siedzenie.

Pierwszym krokiem do usadzenia dziecka jest przyzwyczajenie go do tego pomysłu. Kiedy są młodzi, możesz przyzwyczaić ich do tego, wchodząc na brzuszek i próbując siedzieć z nimi na wysokości oczu. Dobrym sposobem, aby pomóc im pozostać w pozycji jest użycie lustra czasu brzuszka. Można je kupić online lub w każdym sklepie z artykułami dla niemowląt. Jak Twoje dziecko staje się bardziej przyzwyczajony do bycia w pozycji brzuszka, można stopniowo przejść do następnego kroku.

Jeśli Twoje dziecko nie może siedzieć sam przez dziewięć miesięcy, należy skontaktować się z pediatrą. Może to być oznaką opóźnienia umiejętności motorycznych brutto. Pediatra może skierować Cię do programu wczesnej interwencji, jeśli to konieczne. Aby uzyskać więcej informacji, można również odwiedzić stronę internetową Centers for Disease Control and Prevention’s trusted source lub zadzwonić pod numer 1-800-CDC-INFO. Gdy Twoje dziecko potrafi siedzieć niezależnie, możesz przejść do innych kamieni milowych, takich jak raczkowanie i chodzenie.

Do sześciu do dziesięciu miesięcy życia, Twoje dziecko powinno być w stanie raczkować. W tym wieku można umieścić przedmioty, które są w zasięgu ciekawskich rąk. To pomaga budować siłę tułowia i kontrolować ruch. Ponadto niektóre dzieci mogą w ogóle nie raczkować. Jeśli tak jest, zacznij zauważać swoje dziecko w wieku około ośmiu miesięcy. Ale nie spiesz się! Twoje dziecko może zacząć chodzić lub siedzieć wcześniej!

Kiedy zacząć sadzać dziecko? W wieku od czterech do siedmiu miesięcy większość niemowląt potrafi siedzieć przy wsparciu rąk lub siedziska. W wieku ośmiu miesięcy dziecko może siedzieć bez wsparcia przez krótkie okresy. Niemniej jednak, powinnaś podtrzymywać plecy dziecka, kiedy siedzi. Jeśli dziecko nie siedzi do dziewiątego miesiąca życia, porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesteś zaniepokojona. Dziecko, które nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, może mieć opóźnienie rozwojowe.

Kiedy zacząć sadzać dziecko? Do około czterech miesięcy Twoje dziecko będzie próbowało usiąść i używać swoich ramion dla równowagi. Nawet jeśli jest bryza lub dotyk, dziecko może się przewrócić. Jest to jeden z najważniejszych kamieni milowych dla rozwoju dziecka. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, stracisz okazję, aby cieszyć się korzyściami, jakie może przynieść siedzenie. Nie zapomnij też upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne w samochodzie.

Kiedy Twoje dziecko potrafi już siedzieć bez podparcia, możesz zachęcić je do wyrobienia sobie nawyku samodzielnego siedzenia. Rozwój tej umiejętności rozpocznie się w wieku około czterech do pięciu miesięcy, kiedy dziecko jest wystarczająco silne, aby utrzymać głowę w górze. Jest to dobry moment dla większości niemowląt i możesz zacząć stwarzać dziecku różne okazje do odkrywania i uczenia się poprzez zabawę. Jeśli dziecko wykazuje oznaki kontroli nad głową w wieku około sześciu do siedmiu miesięcy, należy zacząć wprowadzać je do siedzenia z podparciem.

Podobne tematy