Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu klubmamyimalucha.pl

Kiedy można zachęcić dziecko do raczkowania? Zazwyczaj jest to okres pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia, ale niektóre dzieci nie poruszają się tak szybko. Niektóre dzieci nie potrafią nawet samodzielnie siedzieć. Jeśli Twoje dziecko jest na czworakach, powinnaś zachęcać je do raczkowania, jeśli zauważysz, że potrafi się podciągać, stać i chodzić. Niemniej jednak, jeśli dziecko nie robi postępów, należy zasięgnąć porady pediatry.

Kilka zabawek może być użytecznymi przynętami dla dziecka, aby raczkowało do przodu. Posiadanie ulubionej zabawki poza zasięgiem lub lustra na podłodze może zachęcić dziecko do poruszania się do przodu. Jeśli Twoje dziecko nie lubi danej zabawki, daj jej najpierw spróbować. Ponadto lustro na podłodze zachęci dziecko do raczkowania. Gdy dziecko sięgnie po lustro, zacznie raczkować, a może nawet będzie chciało chodzić!

Oprócz zabawek możesz zapewnić dziecku wsparcie, gdy leży na brzuszku. Możesz to zrobić umieszczając rękę pod ich brzuszkiem i utrzymując ich ciężar ciała na podłodze. Kiedy dziecko będzie już miało szansę oswoić się z byciem na brzuszku, przygotuj je do poruszania się tak szybko jak ono. Ważne jest, aby pamiętać, że twoje dziecko w końcu poruszy się na własną rękę i nie możesz ich zmusić!

Tunel do zabawy może być świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do samodzielnego poruszania się. Nie muszą być wymyślne; możesz użyć koców nad krzesłami. Wózki, wysokie krzesła i foteliki samochodowe mogą utrudniać rozwój mięśni Twojego dziecka. Oznacza to, że rozwój siły i zwinności niezbędnej do raczkowania może potrwać dłużej. Dlatego zachęcaj dziecko do raczkowania tak szybko, jak to możliwe.

Gdy dziecko może już raczkować na czworakach, istnieje wiele sposobów, aby pomóc mu osiągnąć ten wyczyn. Niektóre z najbardziej znanych metod to raczkowanie na trójnogu, raczkowanie komandosa i raczkowanie niedźwiedzia. Wszystkie z nich są dobrymi opcjami zachęcania dziecka do poruszania się na czworakach. Raczkowanie komandosów jest podobne do sposobu, w jaki żołnierze poruszają się po terytorium wroga. Raczkowanie niedźwiedzia polega na odpychaniu się rękami i nogami. Tripod crawl obejmuje dziecko odpychające się do przodu rękami i nogami.

Używanie zabawek jako zachęty do raczkowania może również pomóc im w rozwijaniu ich koordynacji. Zabawki mogą być używane do szkolenia dziecka w zakresie sięgania i chwytania rzeczy. Tory przeszkód są również świetnym sposobem na zachęcenie do raczkowania, ale te działania muszą być nadzorowane, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Niektóre dzieci całkowicie pomijają etap raczkowania. Jednak jeśli chcesz zachęcić dziecko do raczkowania, powinieneś zacząć wcześnie.

Gdy dziecko osiągnie prędkość przelotową, możesz zachęcić je do przewrócenia się. Gdy Twoje dziecko osiągnie ten kamień milowy, zacznie stawać na dwóch nogach. Możesz również zachęcić go do raczkowania używając zabawek i książek. W wieku sześciu miesięcy dziecko powinno być w stanie przewrócić się z brzuszka na plecy bez marudzenia. Wtedy można przejść do zachęcania dziecka do chodzenia lub raczkowania.

Podobne tematy