Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z euro-baby.pl

Jeśli Twoje dziecko będzie uczęszczało do żłobka, musisz być przygotowany na wiele emocji. Podczas gdy Ty sama możesz być zdenerwowana tym przejściem, pamiętaj, że Twoje dziecko jest bardzo wrażliwe na Twoje reakcje. Twoje zdenerwowanie zostanie wychwycone przez inne dzieci w żłobku. Bardzo ważne jest, abyś w czasie pobytu dziecka w żłobku zachował spokój i dodawał mu otuchy. Nawet jeśli przedszkole nie jest „fortem”, w którym dziecko spędzi większość czasu, jest to „bezpieczne miejsce” Twojego dziecka.

Posiadanie zdjęć domu i zwierząt domowych pomoże Twojemu dziecku poczuć się komfortowo w przedszkolu. W ten sposób mogą zobaczyć znajome twarze i miejsca i zacząć rozmawiać o tych rzeczach. Innym pomysłem jest zrobienie z dzieckiem fotoksiążki. Przynieś ze sobą zdjęcia swojej rodziny. Zapewni to zabawny, niskociśnieniowy sposób na omówienie tego, co będzie się działo w żłobku. A jeśli czujesz się naprawdę odważny, możesz nawet kupić muzyczny telefon, aby ukołysać dziecko do snu.

Na koniec powinieneś odwiedzić żłobek i spędzić czas z dzieckiem. Postaraj się nie okazywać stresu, gdy upuszczasz swoje dziecko w żłobku, ponieważ dziecko odbierze twoje uczucia. Upewnij się, że przybyłeś wcześniej, aby osiedlić swoje dziecko i przywitać się z personelem. Możesz również zacząć powoli, wprowadzając dziecko do czasu spędzanego w żłobku w małych odstępach czasu. Wtedy dziecko przyzwyczai się do tego, że wkrótce wróci do domu.

Na koniec przygotuj dziecko do przedszkola, ucząc je pewnych nowych umiejętności. Na przykład możesz wprowadzić je do tematów związanych ze żłobkiem za pomocą książek, w których występują znajome postacie. Dobrą książką wprowadzającą dziecko w życie żłobkowe jest książka obrazkowa „Masy Goes to Nursery”, autorstwa Lucy Cousins. Pokazuje ona, jakie zabawne zajęcia odbywają się w żłobku. Po dalsze lektury, spróbuj poszukać w bibliotece.

Jak najbardziej, spróbuj odtworzyć rutyny, które dziecko ma w domu i w żłobku. To pomoże dziecku przyzwyczaić się do nowej rutyny i różnych ludzi wokół. Jeszcze lepiej, możesz zrobić własne książeczki do żłobka i przerobić je na opowiadania, aby pomóc mu dostosować się do nowego środowiska. I nie zapomnij podzielić się swoimi zdjęciami z dzieckiem. W ten sposób nie będą tak przerażone, gdy zaczną chodzić do przedszkola.

Gdy nadejdzie dzień, w którym Twoje dziecko zacznie chodzić do szkoły, możesz zacząć omawiać nowe rutyny i oczekiwania wobec szkoły. Omów z personelem wszelkie specjalne potrzeby, jakie może mieć Twoje dziecko i spróbuj pomóc mu się zadomowić. Pomocne będzie również ubieranie się i noszenie mundurków szkolnych. Nauczyciele mają doświadczenie w pomaganiu dzieciom w przejściu do przedszkola, więc będą mogli pomóc dziecku w osiąganiu postępów w jego własnym tempie.

Podobne tematy