Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z porady-poloznej.pl

Czy można mieć dziecko po 50-tce? Z pewnością nie jest to niemożliwe, ale daleko temu do prostoty. W badaniu z 2015 roku 49 „zasadniczo zdrowych” kobiet śledziło je przez 59 ciąż klinicznych. Podczas gdy większość z nich była w stanie urodzić dziecko, stanęły przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciążowej. Podczas gdy te problemy są możliwe do opanowania, zwiększają szansę na cesarskie cięcie.

Jednym ze sposobów na zwiększenie szans na poczęcie jest rzucenie palenia i alkoholu. Podczas gdy nadal jesteś w stanie począć z własnymi jajami, palenie i spożywanie alkoholu może wpłynąć na twoje zdrowie reprodukcyjne i szanse na noszenie dziecka do terminu. W zależności od stanu zdrowia, może być konieczne użycie surogatki do noszenia dziecka. Istnieją jednak również opcje, które nie obejmują macierzyństwa zastępczego.

Choć jest to rzadkie, jedna na dziesięć kobiet poczęła naturalnie po ukończeniu 40 lat. Technologia wspomaganego rozrodu pomogła wielu kobietom w wieku 40 lat począć dziecko. Chociaż istnieją zarówno zalety, jak i wady wyboru próby zajścia w ciążę po 50. roku życia, możesz czuć się bardziej gotowa, mieć więcej pieniędzy i mniej martwić się o komplikacje. Te informacje mogą pomóc Ci zdecydować, czy jest to właściwy czas dla Ciebie.

Po 50 roku życia, Twoje jaja naturalnie zaczynają się zmniejszać. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy twoje jaja są nadal zdolne do życia. Jeśli są, poproś o skierowanie do specjalisty od płodności. Możesz użyć narzędzia FindCare Healthline, aby znaleźć go w pobliżu. Na szczęście w Twojej okolicy jest wielu specjalistów od płodności, a nauka cały czas się poprawia. Jeśli myślisz o posiadaniu dziecka w wieku 50 lat, pierwszym krokiem jest sprawdzenie.

Specjaliści od płodności zalecają rozpoczęcie leczenia, gdy jesteś w wieku czterdziestu i wczesnych lat pięćdziesiątych. Możesz użyć dawcy lub zamrożonych jaj, aby pomóc począć. Szanse na ciążę nie są duże, ale będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Będziesz zaskoczona tym, o ile młodsza się poczujesz! Być może będziesz musiała przyjmować hormony płodności, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.

Istnieje wiele komplikacji związanych ze starszymi kobietami, które rodzą. Masz zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i krwawienia z pochwy. Oprócz Twojego ryzyka zajścia w ciążę, istnieją inne zagrożenia związane z ciążą, w tym cukrzyca ciążowa, rak piersi i przedwczesny poród. Twój lekarz omówi z Tobą wszystkie opcje. Im bardziej jesteś wyedukowana, tym większe masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Chociaż posiadanie dziecka w starszym wieku jest trudniejsze, nie jest niemożliwe. Jeśli zajdziesz w ciążę w wieku 50 lat, twoje szanse na poczęcie zdrowego dziecka są wyższe. Ale ze względu na ryzyko, szanse na naturalne poczęcie po 50 roku życia wynoszą tylko 1%. A szanse na urodzenie zdrowego dziecka w starszym wieku są większe niż w przypadku młodszych kobiet.

Podobne tematy