Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z bookids.pl

Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby chronić swoje dziecko. Ważne jest, aby zrozumieć, że gwałtowne reakcje u dzieci są często wyrazem emocji i potrzeb. Nie mają one na celu zranienia Ciebie, ale wyrażenie siebie. Jeśli zostaną wysłuchane, mogą zapomnieć o swoich uczuciach i ruszyć naprzód. Uszanowanie potrzeby wyrażenia siebie przez dziecko nie oznacza, że należy pozwolić mu na wielokrotne wyrządzanie krzywdy. Powinieneś również unikać stosowania przemocy fizycznej, aby chronić swoje dziecko.

Trzymanie dziecka na kolanach to świetny sposób na zmniejszenie poczucia konfrontacji u dziecka i zwiększenie jego poczucia bezpieczeństwa. Kiedy dziecko skończy cię uderzać, uwolnij go lub ją. Jeśli się rozzłościsz, tylko zniechęcisz dziecko do uderzania i uniemożliwisz mu poczucie bezpieczeństwa w Twoich ramionach. Jeśli czujesz się spuentowany, spróbuj głęboko oddychać i wzmocnić empatię werbalnie.

Zrób głęboki oddech przed reakcją. Jeśli czujesz złość, spróbuj usunąć się z sytuacji i poświęć trochę czasu na ochłonięcie. Kiedy się uspokoisz, używaj pozytywnych słów zamiast negatywnych. Daj dziecku do zrozumienia, że nie podoba Ci się jego zachowanie, a nie jego własne. Na koniec, jeśli stracisz panowanie nad sobą, przeproś dziecko i przejdź dalej. W ten sposób dasz dobry przykład.

Podobne tematy