Bezpieczna ciąża to priorytet każdej przyszłej mamy. Badania prenatalne pomagają w jej monitorowaniu. Czy wiesz, na czym polegają te badania, zwłaszcza testy genetyczne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Wiadomość ciąży to moment pełen emocji, radości, ale także troski. Właśnie dlatego tak istotne jest przeprowadzanie badań prenatalnych. Dzięki bezpiecznym testom masz możliwość sprawdzenia zdrowia własnego i swojego nienarodzonego dziecka, a także na bieżąco monitorować rozwój malucha. Testy prenatalne są różnorodne – od standardowych badań USG po zaawansowane testy genetyczne. Wiedza na ich temat pozwoli ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Badania są bezpieczne i dostarczają ważnych informacji.

Czym są badania prenatalne? Podstawowe informacje – testy przesiewowe

Badania prenatalne to zestaw procedur medycznych, które mają na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości lub chorób genetycznych u nienarodzonego dziecka. W skład tych badań wchodzi szereg testów, które pozwalają lekarzom ocenić stan zdrowia dziecka i zidentyfikować potencjalne problemy. Nieinwazyjny test prenatalny ma na celu ocenę ryzyka. Dzięki temu jesteś w stanie na bieżąco monitorować rozwój swojego malucha, co pozwoli na wcześniejsze podjęcie leczenia lub odpowiednie przygotowanie. 

Jednym z przykładów nieinwazyjnych testów jest metoda NIFTY Pro. Takie badanie jest niemal równoznaczne z pełną diagnozą genetyczną płodu – wyniki w 99% pokrywają się z rezultatami inwazyjnych, specjalistycznych badań diagnostycznych. Test polega na analizie wolnego DNA płodowego we krwi matki, co pozwala na wykrycie różnych zaburzeń chromosomowych u dziecka. Przeprowadzenie badania jest całkowicie bezpieczne dla ciebie i twojego malucha, a wyniki dostępne są już po kilku dniach. Mimo wysokiej skuteczności, odchylenia od normy wciąż wymagają potwierdzenia metodami inwazyjnymi.

Diagnostyczne badania prenatalne – cele testów inwazyjnych

Inwazyjne badania prenatalne mają na celu zweryfikować wnioski z badań przesiewowych, dlatego prowadzi się pod kątem konkretnego rozpoznania. O ich przeprowadzeniu lub rezygnacji z testów zawsze decyduje kobieta. W zależności od wstępnej diagnozy wykonuje się między innymi:

amniopunkcję – to procedura, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego, który otacza dziecko w macicy. Test pozwala na zidentyfikowanie wielu zaburzeń genetycznych, ale ze względu na niewielkie ryzyko powikłań, zaleca się go tylko w określonych przypadkach;

biopsję kosmówki – badanie, podczas którego pobiera się niewielką ilość tkanki łożyska. Jest ono wykorzystywane do wykrywania genetycznych nieprawidłowości u płodu. Biopsję kosmówki wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży;

kordocentezę – pobranie krwi pępowinowej, które ma na celu dokładne określenie stanu genetycznego dziecka. Badanie to wykonuje się zazwyczaj po 18 tygodniu ciąży.

fetoskopię – pozwala na bezpośrednie zobaczenie płodu za pomocą specjalnego endoskopu wprowadzanego do macicy przez małe nacięcie w brzuchu. Za jego pomocą lekarz może dokładnie ocenić stan płodu i, w razie konieczności, przeprowadzić niektóre zabiegi lecznicze.

Podstawowe nieinwazyjne badanie prenatalne to USG

Badania ultrasonograficzne to standardowy element badań prenatalnych. Wykonuje się je kilkakrotnie w ciągu ciąży, aby ocenić rozwój dziecka w każdym trymestrze. Dzięki USG lekarz może zbadać budowę anatomiczną malucha, ocenić czynność serca, a także określić wiek ciążowy i orientacyjny termin porodu. Jednym z kluczowych badań jest USG morfologiczne, przeprowadzane między 18. a 22. tygodniem ciąży, które pozwala na dokładne zbadanie budowy narządów dziecka.

Mimo że żadne badania prenatalne nie są obligatoryjne, to warto je wykonywać dla bezpieczeństwa – zarówno ciężarnej kobiety, jak i nienarodzonego dziecka. Odpowiednio wczesne wykrycie pewnych wad pozwala na szybkie wdrożenie adekwatnej terapii. Wprawdzie leczenie niejednokrotnie wiąże się z ryzykiem, to szanse na pełne wyleczenie lub przynajmniej odczuwalną poprawę zdrowia (i późniejszej jakości życia) dziecka są zwykle zdecydowanie większe.Podobne tematy